dat er van dit convent zoo weinig tot ons gekomen is. Een afbeelding bestaat er, evenals van zoo vele middeleeuw- sch eGodshuizen, niet van, of de kapel moest misschien op de muurschildering, welke in de vorige eeuw in de Sint Jacobskerk verloren, ging, voorkomen (Derkinderen recon strueerde dit fresco), maar dit blijft een vage veronderstelling. Omtrent driehonderd jaren hebben de Sint Jansheeren hier hun taak volbracht en wie eenigszins vertrouwd is met de middeleeuwsche toestanden zal wel begrijpen dat zij er veel goeds gedaan hebben. Pas laat, als het geweldige tijdvak eigenlijk al afgesloten is en de nieuwe tijd zich opendoet, verhuizen de Jerusaiemsheeren naar de binnen stad en betrekken er een klooster waarvan thans nog enkele deelen bestaan. Bisschop Hendrik van Beyeren had zich aan Karei V onder worpen en de stad behoefde een sterkte om de opstandige burgers er onder te houden. Bij de Catliarijnepoort zou het Vredenburch verrijzen, en nu was het klooster een sta in den weg. Dies kregen de heeren aanzegging dat zij moesten vertrekken en bezit konden nemen van het Karmelieten klooster, want deze paters hadden zich weer elders neergezet. Dit echte stadsconvent lag tusschen de Nieuwe Gracht, Lange Nieuwstraat, Zuylensteeg en Helmichsteeg, die later Catherijnesteeg genoemd werd. Omstreeks 1530 gingen de Sint Jansheeren naar dit huis over, waar het hun maar matig beviel en waar zij niet meer tot bloei konden komen. Oude boomen moet men niet verplanten. Dit spreekwoord schijnt ook toepasselijk op kloostercommuneteiten te zijn. Nu troffen de heeren het ook slecht Ten eerste kregen zij hier de beschikking over een kerk die nog niet voltooid was en een klooster dat veel te klein bleek om er een be hoorlijk gasthuis in te vestigen. Men houde voor oogen, dat er voor een klooster altijd 'n flinke ruimte vereischt wordt, niet alleen moet men over groote gemeenschappelijke zalen kunnen beschikken, maar toen men niet meer op een gemeenschappelijken dormter sliep - de oude Orden waren ook reeds lang tot afzonderlijke cellen overgegaan- 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 79