waarbij een klooster stond waarin zich Benedictijnen ge vestigd hadden. In 1099 namen deze monniken het kleed der reguliere kanunniken aan en noemden zich „Hospitaal- broeders van den heiligen Johannes den Dooper van Jeru- salein". In ons land hooren wij steeds spreken van „die broeders van Sente Jerusalems oerder". Raimund de Podio reorganiseerde de nieuwe Orde in 1130 en gaf haar het militante karakter naar het voorbeeld der Tempelieren. Paus Innocentius II keurde haar goed; deze nieuwe con gregatie van ridders, priesters en dienende broeders kon de Kerk en haar leden tot veel nut strekken. Spoedig breidde zij zich uit stak, de Tempelieren naar de kroon, overleefde haar zelfs in 't eind, en erfde haar rijke bezittingen. Na het verlies van Jerusalem vestigden de Sint Jansheeren hun hoofdklooster op het eiland Rhodus en sinds 1550 op Malta. Bij de uitbreiding en stichting van nieuwe kloosters, zelfs van de kleinste filialen, dikwijls maar door een of twee priesters en enkele broeders bezet, merken wij op dat de Orde haar taak ernstig opgevat heeft. Er blijkt allerwegen een schoone saamhoorigheid en ijverig werken voor het zelfde doel, de ridders vechten tegen den Turk, te land en ter zee, de heeren en broeders in de verschillende neder zettingen „langs den weg" (bij voorkeur vestigden zij zich aan de verkeersaderen op het Zuiden) zetten hun deuren open voor pelgrims, reizigers en kranken die op hun tocht hulp behoefden. In de andere kloosters is het hospitium en het infirmatorium een bijzaak waaraan men wel degelijk aandacht geschonken heeft, omdat het beoefenen der Chris telijke naastenliefde een dure plicht was, maar vreemdelingen herbergen en zieken verzorgen, de twee zeer voorname barmhartigheidswerken, die in de middeleeuwsche maat schappij ook zoo hard noodig waren, is bij de Sint Jans heeren na den dienst van God direct hoofddoel. Hier ook weerbeginsel, practijk en geest der Orde drukken hun stempel op het huis der communetcit. Een Sint Jans klooster is altijd een ziekenhuis, geen infirmerije voor eigen gebruik, waarin men ook wel eens een zieke uit het hospitium 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 77