er is geen Gothiek te bespeuren buiten de Sint Wendelinus- kerk, en dit gebouw dat thans eigenlijk buiten het hof ligt, is zelf van een zeer sobere Gothiek waarvoor we de handen niet in elkander zullen slaan, als we misschien zoo juist op de groote markt het choor van de Lieve Vrouwe- kerk bewonderd hebben. Het is de kleine eenvoud die de huisjes hier laag hield zoodat de majestueuze olmen van het Valkenbergpark hun daken kunnen overlommeren. Hier bleef de geest van Thomas a Kempis heerschen om die van den nieuwen tijd definitief buiten de poort te houden. Op dit hof kunnen we duidelijk zien dat de Begijnen er toch baas bleven en zich niet uit haar woningen lieten verdrijven. De geschiedenis is hier de beste gids! Kom op het Amster- damsch Begijnhof! Een oase van rust te midden van het wereldstadgewoel! Maar ge ervaart er niets meer van den oorsprong. De kerk laat nog even een glimp van de middel eeuwen zien, een duchtig gerestaureerde gevel tracht er aan te herinneren, maar de zeventiende eeuw domineert hier met een aan'al fijne burgerwoninkjes. Wij zien hier Vondel zijn kunstlievende vriendin bezoeken, pastoor Marius een wandelingetje maken en een der burgemeesters zich verwaardigen om zijn dochter eens te komen visi teeren; te midden van deze deftig aandoende Hollandsche gevelenkring kunnen we Thijm's neo-Romantiek met een hoffelijk gebaar uitnoodigen plaats te nemen, maar op het Bredasche hof kunnen we de simpele kleurige Begijn hofsprookjes van Felix Timmermans verbeelden. Het is zelf ook even nederig en simpel gebleven. Zelfs het Water staatkerkje, de eigen huiskerk der Begijnen, dat toch eigenlijk van een ietwat protserige familie afkomstig is, heeft zich hier met hasr vriendelijk koepeltje zoo danig aangepast dat het één met de huisjes is geworden en vol komen in het verband blijft passen. Door de poort binnengetreden, vindt gij den grooten hof recht voor u open liggen, dit is de z.g. Binnenhof, een rechthoekig grasveld door eigen tuintjes, voor elk huisje 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 72