't voetlicht, als wanneer 't er om gaat haar bezit en voor namelijk haar zelfstandigheid te beschermen, en die wordt dan meestal na langen tijd van echt vrouwelijk volhouden en aanhouden langs juridischen weg beveiligd. En het Begijnhof wist zijn bestaan te handhaven, door alle alteraties heen: Spinola's beleg, de overgave, kort stondige Spaansche heerschappij, waaronder de Begijnen haar oorspronkelijke kerk weer terug kregen, Frederiks Hen driks inneming, die evenals zijn broeder het Begijnhof weer onder zijn schutse opnam en de Walonen de Sint Wende- linuskerk weigerde, die ze onder zijn opvolger Prins Willem II toch weer terugkregen. In de achttiende eeuw dreigde er een groot gevaar voor deze middeleeuwsche instelling. In 1731 besloten de heeren in den Haag dat het hof ver dwijnen moest. De Begijntjes moesten uitsterven en geen nieuwelingen mochten aangenomen worden, een verbod dat in 1747 weer ingetrokken werd. Het hof was gered. De negentiende eeuw bracht een nieuw bloeitijdperk en bepaalde het huidige aanzicht, ten deele zelfs de heden- daagschen vorm van den alouden hof. Deze geschiedenis moest in korte trekken medegedeeld worden, omdat het Begijnhof van Breda zonder de historie niet te bekijken is, omdat juist die historie waarin de eens gezinde strijd der weerlooze vrouwkens voor het behoud van haar heem zoo'n groote rol speelt, onze aandacht op het hof overwaard maakt. Zoodra ge thans uit de smalle Catharinastraat door het poorthuis met zijn negentiende-eeuwsch pseudo-klassiek front,-het werd in 1833 opgetrokken, - den hof binnenstapt, dat ziet ge het direct: men staat hier op een Zuid-Neder- landsch Begijnhof. Het lijkt niet op dat van Lier, Antwerpen of Brugge, het heeft niets van Kortrijk, Mechelen of Ouden- aerde, men zou het eenigszins met het klein Begijnhof van Gent kunnen vergelijken, maar het grasveld is dan vrijwel de eenige overeenkomst. En toch.... dit is het Zuiden, Vlaanderen, Brabant. Hier bleef het middel- eeuwsch karakter bewaard, niet in de vormen, want 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 71