■woningen was een oratorium aan of ingebouwd en daar vinden we dikwijls een soortgelijk uitbouwtje waarin het private altaar van den overste stond. Maar voor priors- kamer schijnt deze zaal weer te groot. Voorloopig blijft de oorspronkelijke bestemming van dit locaal dan nog een raadsel. Henri Bijvoet, de kerkglasschilder van de Haarlemsche nieuwe Sint Bavo, ontwierp voor dezen erker drie prachtige vensters, voorstellende:,,DeKruisiging", „de Annunciatie" en „Sint Jan op Patmos". Dit is wel moderne kunst, maar zij is middeleeuwsch georienteerd en stoort niet in deze omgeving zooals achttiendeëeuwsch stucwerk dat wel doet. Dergelijke ramen verhoogen de sfeer en geven het interieur een blijden innigen toon evenals het mooie glas van Dick Broos het binnenzicht van de kruis gang feestelijk opheft. De kruisgang, geen echt klooster zonder kruisgang heeft kruisribgewelven en is een echte processiegang met haar sierlijke spitsboogvensters waarin zandsteenen traceeringen; de vensters zijn gevat in harnassen van Gildehauser zand steen, een bouwstof welke men hier in het Noorden veel gebruikt heeft. De verlengstukken van den Noorderarm doen ietwat vreemd aan en we vragen ons af, welke be doeling de bouwmeester bij deze doortrekkingen had. Zeker blijft er van de princiepen en oogmerken der middeleeuwsche bouwkunst nog veel voor ons twintigste-eeuwers verborgen. Vanzelfsprekend heeft dit klooster door den loop der tijden veel veranderingen ondergaan. Zoo werden b.v. in de vorige eeuw de verdiepingen der vleugels afgebroken en de kerk gewelven verwijderd. De laatste zijn bij de restauratie weer aangebracht evenals men de vensters der ehoorafslui- ting hersteld heeft. Alle eer en lof aan Rijksmonumenten zorg! Noord-Nederland bezit in Ter Apel werkelijk, zooals Ozinga zich uitdrukt: „een uniek complex" en wie ooit in het Groningsche land komt, verzuime niet dit middel eeuwsch overblijfsel van godsdienstig leven en bouwkunst te gaan bezichtigen! 65

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 63