tijdens den langdurigen psalmzang gebruikt). In de choor- afsluiting heeft men de opgegraven mensa (altaartafel) op een verhooging neergelegd, zoodat de bezoeker den indruk krijgt dat het altaar, ontdaan van eiken tooi, nog altijd in deze kerk den priester wacht. De Oostvleugel van het kloostergebouw door het verlengde van den Noordelijken kruisgangarm van den Noordvleugel geschei den, de merkwaardige kruisgangbouw valt hier wel op!, diende vroeger tot sacristie en kapittelzaal en vermoedelijk waren hier ook de bibliotheek en het scriptorium onderge bracht. Zeker valt dit niet uit te maken. Het zijn flinke ruime vertrekken met gebalkte zoldering en spitsboogvensters. Aes- thetische bizonderheden zijn er niet van te melden, tenminste geen Gothieke pracht. De z.g. Raadskamer, haar zoldering is voor een gedeelte beschoten met maaswerkpaneelen, ademt een pruikentijdgeest met een Regenee-schoorsteenboezem en een gesneden wand in Rococostijl en valt dus buiten onzen gezichtskring. In den Noordvleugel is in een der vertrekken nog een Gothische zandsteenen schouw! Die past beter in dit huis, waar men aan verwarming niet zooveel aan dacht schonk. De middeleeuwsche monniken hebben heel wat koude te verduren gehad, want bijna nergens treffen we stookplaatsen aan. Kerk, kapittelzaal, slaapcellen, refter zijn bijna nooit te verwarmen, wanneer er een vertrek is waar wel vuur gemaakt kan worden, vinden we een ver melding „Stove". In het ziekenhuis en het gastenkwartier kon altijd gestookt worden. In dezen Noordvleugel ligt de grootste zaal van het ge bouw, die als refter aangewezen wordt, zij bevindt zich boven een dubbelbeukigen gewelfden kelder. Begrijpelijk dat men in deze ruimte de eetzaal wil zoeken, maar wat moet dan die arkel daarin? Zoo'n uitbouwtje vinden we nooit in een refter. Een opmerkelijke bizonderheid van Ter Apel, deze laat Gothische-vroeg Renaissance arkel, een soort choor- afsluitinkje lijkt het wel en het zal heelemaal niet misstaan wanneer men er een klein altaar in plaatst. Men spreekt dan ook van refter öf priorskamer. Bij de meeste abts- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 62