rusting dat in het Noorden bijna nergens bewaard bleef; het Zuiden daarentegen kent er nog verschillende o.a. het schitterend tabernakel van Zout-Leeuw en het zeer be roemde eveneens wonderlijk mooie Sacramentshuis van de Kortrijksche Sint Maartenskerk. Omdat men op het middel- eeuwsche hoogaltaar geen tabernakel had, plaatste men de cibories in een dergelijk schrijn, toch in de onmiddellijke nabijheid van het altaar. Het is goed te zien dat het Sacra mentshuis van Ter Apel ook een heel mooi tabernakeltje is geweest, eveneens van Baumherger steen, van het zelfde materiaal als het doxaal vervaardigd, een sierlijk Gothiek nisje waarin wel een aparte tabernakeïkast geplaatst zal zijn geweest. De flankeerende beeldjes ontbreken thans onder de mooie baldakijntjes en de beëindigingen van het afsluitende Tudorbogige veld met fijne traceeringen. Sterker nog trekt de sediïia de volle aandacht. Sedilia beteekent zitplaats, in de middeleeuwen altijd een drie- deelig gestoelte bestemd voor den celebrant met zijn assistenten, diaken en subdiaken, meestal aan de Epistel zijde van het altaar opgesteld. Ook dit priestergestoelte doet sterk uitkomen dat mtn in Ter Apel geen kosten en werk gespaard heeft om Gods huis zoo waardig en schoon mogelijk uit te rusten. Een waarlijk nobel Gothisch ornament!: boven de zitnissen die door geajourde tracee ringen gescheiden worden, verheffen zich drie overhuivingen in welks tympaanvullingen fijne reliefs zijn aangebracht, voorstellende ,,De boodschap des Engels aan Maria", ,,de heilige Familie", en ,,de aanbidding der Koningen", deze ook weer overhuifde beeldjes worden gedragen op schroefzuiltjes. Mooie types van laat middeleeuwsche klein kunst, waaraan ons land zeker zeer rijk is geweest. Langs de wanden van het choor staan eiken choorhanken die niet overhuifd zijn en geen meesterhand doen vermoeden zooals b.v. die van Dordrecht of de, in den oorlog verloren gegane, banken van Oirschot of, uit een latere periode, de prachtige choorbanken van Wouw. Merkwaardig zijn alleen de koppen onder de misericordes (ongemakkelijke zitsteunen 03

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 61