een flink landbouwbedrijf onderhielden. "Voegen we daar nog bij een poorthuis en een infirmerije, misschien ook met eigen kapel, dan zal Ter Apel toch grooter zijn geweest dan men aanvankelijk bij het zien van de restanten geneigd is aan te nemen. Het ligt daar mooi als in een park, dit oude klooster door hooge boomen omgeven en omringd door oude slooten, een schoon overblijfsel uit den ouden tijd, 'n waardevol cultuurmonument voor Nederland en een idyllische plaats voor bezoekers die zich aangetrokken voelen tot de overblijfselen van ons eigen verleden. Een kloosterken om er een fijnzinnige legende in te laten ge beuren. Ter Apel bestaat uit: kerk met Oost- en Noordvleugel van het kloostergebouw langsheen Ooster en Noorder kruisgang om den pandhof gelegen. De kapel, 'n eenbeukige klooster kapel, doet aan als die van een stadsklooster en bestaat uit vijf traveeën met een sluitingstravee die driezijdig beëindigd wordt. Slanke hooge spitsboogvensters laten het volle daglicht binnenvallen in dit heiligdom dat door een schoon en zeer merkwaardig doxaal in een schip en choor wordt verdeeld. Wij hebben ze hier in het Noorden niet veel, die doxaals, die zangersverhoogen tusschen pries ter en leekenkerk. De enkele exemplaren vallen dan ook altijd op, zooals dat van de St Cuneralcerk van Rhenen de St Joriskerk in Amersfoort en het mooie van dit convent. In het Zuiden komen ze meer voor Wij denken aan het wonderlijk mooie doxaal in de St Gomaruskerk van Lier, aan dat van de parochiekerk van Tessenderloo en het maje- statische Renaissance-doxaal da„ eens in de Bossche Sint Jan stond en ook alweer in die onzalige vorige eeuw naar Engeland verkocht werd. In Utrecht, in de oude kloosterkerk van de Sint Jansheeren, thans Aartsbisschoppelijke Kathedraal, de St Catharina- kerk, daar staat ook zoo'n „hoogzaal" zooals de Vlamingen het karakteristiek noemen. Maar dit is pas in de vorige eeuw aangebracht. Voor den doorsneelezer vraagt dit kerk- onderdeel een korte toelichting: Aanvankelijk stond het 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 59