zegden hun gebeden, deden hun werk, schreven en verlucht ten boeken, gaven les, de conversen bebouwden het land, onderhielden huis en hof, maar nimmer kwam het tot kapitale stichtingen zooals Egmond of Aduard. Dit lag niet in de lijn der orde en om zoodanig uit te groeien was zij te laat gesticht. Op 3 October 1501 werd de kerk van het, we kunnen wel zeggen, laatste middeleeuwsche klooster van Nederland, door den vicaris van den Munsterschen bisschop ingewijd en hadden een prior met drie choorheeren en eenige leeke- broeders het klooster betrokken. Slechts acht en zestig jaren bestond het, zoodat dit korte bloeitijdperk onmiddel lijk vóór de Hervorming ligt. De laatste prior Johannes Emmen ging tot de nieuwe leer over, en werd de eerste Gereformeerde prediker in zijn eigen kloosterkerk. In de gebouwen werd een gast- en armenhuis ondergebracht, want het klooster was aan de Algemeene Staten van Gro ningen gekomen, sinds 1637 vestigde men er de dominees woning, de school, meesters- en kostershuis, eindelijk konden er ook particulieren in wonen. En in volgende tijden mis bruikte men de gebouwen als bergplaatsen, en zag men er geen bezwaar in, zelfs het schip der kerk zulk een onteerende bestemming te geven. Gedeelten vielen in puin, bijgebouwen werden opgeruimd, om tegen de panden die nog restten storende bijbouwtjes te plakken. Ter Apel onderging het lot van zoovele oude eerbiedwaardige gebouwen van ons land in een tijd van geweldige „vooruitgang" waarin men in zijn voortvarend heid geen waarde hechtte aan schoone overblijfselen Uit een verleden dat dan geen winst meer opleveren kon. Alles bij elkander genomen, mogen we er nog heel blij om zijn dat er nog zooveel van dit „Huis des Lichts" gespaard en bewaard bleef! De omvang moet aanmerkelijk grooter dan het huidige klooster zijn geweest. Er is sprake van een gastenkwartier met drie kamers, een kapittelhuis, boerderij, schuur, stallen, bak- en brouwhuis, zelfs van een graan- en oliemolen, waaruit we kunnen opmaken dat de broeders

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 58