landsehe Gothiek altijd een echt Nederlandsch karakter toont"? Altijd met smaak en overleg worden de vormen bepaald, wordt het schoone zóó geplaatst, dat het werkelijk tot zijn recht komt en nooit gaat het in overdadigheid verloren, er is nergens een opeenhoping, zooals we die b.v. in de Engelsche laat-Gothiek ontmoeten, de kapel van het Windsorlcasteel is er een uitstekend voorbeeld van. Bij ons is er altijd een soort terughouding om niet uitbundig te worden. Kijk maar naar onze groote kerken en onze torensZoo waren ongetwijfeld ook onze kloosters. Ter Apel was er zeker zoo een. Wie en wat waren zijn stichters en bewoners? De pastoor van Garrelsweerd, Jacobus Wiltinck, een vrome man, kocht tegen het einde der vijftiende eeuw van de Praemonstraten- sen van Schildwolde een stuk grond dat, zooals een ge schiedschrijver het zegt: sinds menschenheugenis niets had opgebracht. De eenzame ligging in een bosehrijke omgeving vond de kooper zeer geschikt om er een klooster te bouwen voor een Orde die ongetwijfeld zijn sympathie had, die der Kruisbroeders, later Kruisheeren genoemd. Een dapper kruisvaarder, Theodoor van Celles, 'n edelman uit het Luik- sche, is de geestelijke vader dezer congregatie die zich in vele opzichten van de oude monnikenorden zooals Benedic tijnen, Cisterciënsers en Kartuizers onderscheidt, doordat zij minder gestrenge regels heeft, en een semicontemplatief karakter draagt waardoor haar religieusen half regulieren, half seculiere priesters zijn. Men volgt er den Augustijner regel. In 1314 kwamen de Kruisbroeders uit België naar het tegenwoordige Nederland en vestigden zich het eerst in Arkei's veste: Gorinehem. Daarna zetten zij zich te Asperen neer en in 1371 gingen zij naar Cuyk, waar St. Agatha hun hoofdklooster zou worden. Stichtingen in Venlo, Roermond en Schiedam volgden, waarop zij zich naar het Noorden begavenHoorn, Sncek, Ter Apel, Franeker werden opgericht. De mooie Gothische „Claaskerk" van Venlo in dezen oorlog verwoest, was hun oude kloosterkerk. Roem heb ben de Kruisbroeders zich niet verworven, zij leefden devoot, 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 57