HET KRUISBROEDERS KLOOSTER TER APEL Bïeef van de middeleeuwsche conventen, welke aan de verwoestingen der drie voorgaande eeuwen ontsnapten, meestal de kerk met een kruisgang gespaard, hier, bij dit restant in een der schoonste gedeelten van het Groningsche land, mogen we nog een stukje meer vinden, nl. twee voorname gedeelten van de kloosterpanden zelf'. Het klooster van Ter Apel! Geen beschrijving van landelijk Groningen of ge zult dit oude sticht als „het voormalig Kruisdragers klooster" genoemd zien, met een illustratie van het vooraan zicht, een oude aardige gevel die half schuil gaat achter een reusachtige beuk. En in een reeks als deze, waar het speciaal om middeleeuwsche Godshuizen gaat, mag Ter Apel zeker niet ontbreken. Het is een klein klooster uit de Iaat-Gothiek, uit de laatste periode van een stijl die bijna de eigen stijl der Kerk geworden zou zijnmaar hoe zeer de Gothieke vormenschoonheid ook den geest van het Christendom kan s> mboliseeren, de Kerk neemt toch geen eigen bouworde aan, zooals zij b.v. wel een eigen muziek heeft. Zij liet de haar dienende kunsten altijd vrij. De kathedraal van Reims is haar eigen woning, maar zij voelt zich even goed thuis in een modernen baksteenbouw of in een betonconstructie. Want ten slotte blijft het zichtbare gebouw toch maar een noodwendige bijzaak welke alleen aan de eischcn: passend en waardig mo.t voldoen. Aan deze eischen voldeed de Gothiek in hooge mate en wij, Noorderlingen, vinden haar zeker passender en oneindig veel waardiger dat de speelsclie grillige Barok, de vermoeien de ongedurige Rococo waarin we de krachtige opstuwende lijn missen. Ter Apel toont ons nog eens voor het laatst, dat onze Noorderlijlce Gothiek den landaard trouw bleef. Wij staan voor een schoone harmonieuze bouworde die gekenmerkt wordt door wat we zouden willen noemen een sierlijke soberheid. Alleen in enkele interieuronderdeelen van de kerk komt het uit dat de flamboyancie ook tot hier doordrong. Hebt ge dat wel eens opgemerkt, hoe die Neder- 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 56