in een harmonieuze samenwerking, harmonieus omdat één zelfde geest hen bezielde, 'n kunst geschapen die de eeuwen zou trotseeren. De gansehe bouwwijze van deze kerk toont aan dat men haar aan een eerwaardig huis wijdde. Blijkbaar heeft men den refter bijna overal zoo opgevat. Ei zijn zelfs kloosters wier eetzaal even schoon en statig is als de kapittelzaal, ja bijna als de kerk zelf. Wie de maaltijdritus, zooals we hem wel mogen heeten, der oude monniksorden kent, zal dit beter begrijpen. In de refter wordt niet alleen gegeten, maar ook gebeden, gezongen en uit den Bijbel en andere gewijde boeken gelezen, opdat „terwijl het lichaam zijn nooddruft ontvangt, ook de geest gespijzigd zal worden." Aduard beleefde een eigenaardige speling der omstandig heden: Diende deze plaats vroeger als refter, hoofdzakelijk tot het nemen van lichamelijk voedsel, thans wordt er alleen de geestelijke spijs van het gepredikte Woord uit gedeeld. Men zou kunnen zeggen dat het gebouw toch indirect aan zijn oorspronkelijke bestemming blijft beant woorden. Van 1917 tot 1928 is deze kerk gerestaureerd en kreeg toen een houten tongewelf met beschilderingen van Jacob Por. Het rijkbesneden kerlcmeubilair dateert uit de eerste helft der achttiende eeuw en werd door het geslacht Lewe van Aduard geschonken. Het Westelijke gedeelte dat wat choorachtig aandoet en der Protestantsche traditie getrouw, ongebruikt blijft, de Hervormde eere- dienst bestond en bestaat nog hoofdzakelijk uit prediking en behoeft geen sanctuarium, vraagt een afzonderlijke ver melding om zijn vloerbedekking. Men heeft er bij de res tauratie een groot gedeelte van den oorspronkelijken tegel vloer gelegd, en deze is volgens Dr Ozinga, den ter zake zeer kundigen architectuurkenner en beschrijver, een unicum in ons landeen vloer van tegels met ingedrukte patronen. Verder liggen in dit choor eenige grafzerken, die geen speciale vermelding behoeven, of het moest de zandsteenen zerk voor Bijter van Rees, de zuster van een prior die in 1570 gestorven is, gelden. Dit grafteeken werd in het dwars- 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 54