een zuiver type van laac-Groningsche baksteenbouw voor. Zooals het bekend 7.al zijn, hebben we in de Nederlanden met diverse „groepen" te maken, b.v. een Zuid-Limburg- sche welke met een Luiksch-Keulsch karakter in de Itomaan- sche stijl optreedt, er is een Utrechtsche groep, die Duitsehe elementen in zich draagt, en onze aandacht valt dan thans op de Friesehe groep waarin vooral de baksteenbouw opvalt: Eenbeukige kerken, Westtorens met het zoo karakteristieke zadeldak en een speciale wandbehandeling. Vooral in de Oostfriesehe groep, want gewoonlijk deelt men haar in een West en Oostpartij, bespeuren we een uitgesproken Fran- schen inslag. Het waren immers Fransche monniken die hier de Godshuizen gebouwd hebben! De kerk van Aduard, de Hervormden hebben na de verwoesting der abdij het overgebleven gedeelte voor hun Godsdienstoefeningen be stemd, het gebouw leende er zich uitstekend voor is dan ook vooral om haar wandverdeeling merkwaardig. In het inwendige wisselen de vensters met even breede nissen af, nissen die gevuld zijn met een zeer schoon en rijk metselwerk, netten van z.g. siervelden. Een mooie en waardige onder breking. Dan bezitten venster en niskanten afwerkingen van kraalprofielen, een metselwerk dat in deze streken ook veelvuldig voorkomt. Het is een huis met echt middel- eeuwsehe toewijding gebouwd, niet pompeus of grootseh, maar er is aan de onderdeden een aesthetische zorg besteed en men ervaart hier het oude vakmanschap dat in alle middeleeuwsche kunsten voorop gaat: De handwerker was een meester, een kunstenaar in den vollen zin van het woord, de metselaar net zoo goed als de schilder, die misschien 's morgens een gevel ging witten of wat houtwerk in de verf moest zetten en 's middags aan zijn hemelsche paneelen maalde. Zulke kleine getorste staven bakken en metselen van het soort dat men hier aan de benedenvensters ziet, is kunst. Zoo zijn de groote kathedralen versteende lofzangen ge worden, zoo heeft het beste trachten van allen, bouw meester, steenbakker, metselaar, beeldhouwer en schilder. 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 53