staat de leekenrefter, dat is die der convsrsen. Ten Noorden van den hof, de groote refter der choormonniken, ten Oosten de kapittelzaal en het abtshuis waarheen een gewelfde gang leidt. Wanneer het waar is, dat het huidige restant van Aduard een der oude refters was, dan moeten we Maulbroiinomkeeren en alle gebouwen ten Zuiden van de kerk plaatsen om Aduard in welstand te kunnen zien, want het eenige gebouw dat ons overbleef ligt op ongeveer honderd meters ten Zuiden van het schip der groote abdij kerk, welker grondslagen door Prof. Dr A. E. van Giffen in onze dagen werden ontgraven. Maulbronn en Aduard toonen ook overduidelijk de verandering der opvattingen in de Cisterciënserorde waarover we boven spraken: In Maulbronn zijn alle gebouwen prachtig opgetrokken, sierlijk uitgerust en overwelfd. Het overschot van Aduard is in alle opzichten een schoon gebouw te noemen, een huis waaraan men, wat de onderdeelen betreft, alle zorgen besteed heeft. Een meesterhand is hier aan het werk geweest! Aldus: een hooge ontwikkeling der bouwkunst! De abdij kathedraal getuigde het reeds, de kunsten namen een hooge vlucht. Voor de uitgebreider studiën was ten ruime biblio theek noodig en toen men aan den drang tot wetenschap verbreiden, dus lesgeven, niet kon wederstaan, moesten er studie- en leslocalen verrijzen, verblijven voor interne leerlingen, een scriptorium etc. De kloosterschool van Aduard was wijd en zijd beroemd, werd een befaamd uitgangspunt van humanisme in den meest klassieken zin. Goswinus van Halen schrijft in 1528 aan Hardenberg. „Indien gij naar een geleerd man zoekt, ge vindt dien in Aduard of anders in gansch Friesland niet!" Groningen mocht trotsch zijn op zulk een cultureel bezit. Wanneer wij thans het kleine overschot van de eenmaal zeer groote abdij van nabij bezien, kunnen we eenigermate opmaken welk een indruk het exterieur van kerk, kapittel zaal, refter, abtshuis en de andere onderdeelen gemaakt zullen hebben. Dit zaalgebouw moet van omstreeks 1300 dateeren en stelt 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 52