ningsche klooster mogen zien: Het valt onmiddellijk op dat het geheele terrein door een dubbelen muur omgeven is! Dat beteekent dus definitieve afscheiding van de wereld, claustrum, kloosterslot. Maar die binnenste muur heeft iets van een stadswal met verdedigingstorens en heel duidelijk is het niet te onderscheiden, maar men mag er ook wel een weergang veronderstellen. Dus niet alleen een klooster maar tevens een sterkte, waarin men zich bij drieste aanvallen verdedigen kon. En zulks was geen hoog moedige kasteelheerenwaan van vader abt! In Aduard worden we dat gewaar als de burgeroorlog ook dit rijke sticht aantast. Eigen schuld, zijn wij geneigd te zeggen, waarom moest de abt ook de zijde der Schieringers kiezen en waarom vijfhonderd strijdbare broeders uitgerust, een sterke legerafdeeling voor dien tijd. Het is moeilijk een oordeel te vellen, wanneer men zich niet volkomen in de plaatselijke geschiedenis van die dagen en vooral in de positie van den abt als grootgrondbezitter ingeleefd heeft. Onzes inziens was hij wel gedwongen partij te kiezen. Hoe dit ook zij, als de Schieringers later verslagen zijn, de Vetkoopers zich meester van de stad Groningen weten en de abt met een gerust hart een groot deel van zijn ge wapende conversen afschaft, bestormen de Westfriesche Schieringers, die tegen de stad optrekken, het sticht en plunderen het terdege! Een dusdanige bescherming was niet overbodig in dien tijd. Bij het beroemde klooster Sint Gallen aan het Bodenmeer zien we een soortgelijke muragie de nederzetting dubbel omsluiten. Hier in Maulbronn ook weer dezelfde situatiede eigenlijke kloostergebouwen aan de Oostzijde, de dienst- en werkhuizen aan de Westzijde van het terrein. De groote voorraadschu ren, de stallen, wagenhuizen, bakkerij en brouwerij trekken de volle aandacht, en daar is ook een molen waarvoor men een snelvlietende beek binnen de muren heeft geleid. Het eigenlijke klooster is als volgt samengesteld: Ten Noorden van de kerk, de pandhof met de kruisgang, waarbij zich een overkoepelde bron bevindt, ten Westen van den hof 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 51