als bouwstof te ordinair en het uit Frankrijk aangevoerde marmer maar net goed genoeg zou zijn. Clairvaux herrees in het Noorderland. Drie en twintig jaren konden de broeders er aan bouwen, tijd en arbeid beteekenen niets voor den monnik, alleen het resultaat wordt voor oogen gehouden. En gerust mocht men door het lage Nederland roepen dat geen kerk van de streek tusschen Eems en Lauwers schooner was dan die van Aduard! Het is moeilijk na te gaan in hoeverre dit Godshuis haar origineel nabijkwam, beide kerken bestaan niet meer; Aduard viel reeds lang geleden en de derde kerk van Clair vaux, de oude Cisterciënserroem, werd een puinhoop. Maar de laatste moet zeer veel overeenkomst met die van Pontigny, een dochterklooster, vertoond hebben, en deze abdijkerk, die ook de echte kerkbouwontwikkeling moest doormaken, reeds in 1200 bouwde men een nieuw choor, biedt het type van een groote royale laat-Romaansche basiliek: Choor met kapellenkrans, dwarsschip met zijkapellen, langschip en zijbeuken ingeleid door een narthex. "Vooral de dwarsbeuk doet eigenaardig aan met zijn de kruisarmen omringende zijkapellen, twee aan eiken vrijen kant, aan de Oostzijde oorspronkelijk drie, waarvan die aan de choorzijde bij de viering aansloot. Er bestaat in Nederland geen tempel welke men als een goed voorbeeld voor zulk een basiliek zou kunnen aanwijzen. Sint Servaas in Maastricht en de munster van Roermond wijzen in die richting, maar de vroegere Mariakerk van Utrecht zal haar zeker meer nabij zijn gekomen. Een Fransche kathedraal in het NooTderland! Welk een eigenaardigen imposanten indruk moet zulk een monument op den landsbewoner, aan kleine nederige gods huizen gewend, wel gemaakt hebben! Men verlieze ook de prestatie van zulk een bouwen niet uit het oog! In een stad, aan een stadskerk bouwde de gansche gemeente, offerde een heele veste, hier bouwde slechts een kloostergemeenschap haar huiskapel! Slaan we meteen een blik op het vogelvluchtoverzicht van Maulbronn in welks vormgeving wij gerust die van het Gro- 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 50