Nachtrust. Het stilzwijgen werd voortdurend bewaard, zoowel in de tusschentijden als onder den arbeid en de maaltijden, alleen 's avonds, na de geestelijke lezing, werden er waarschijnlijk samenspraken gehouden die echter alleen godsdienstige onderwerpen mochten raken. Zoo hebben die mannen geleefd, en uit de schaarsche berichten kunnen we opmaken dat hun aantal snel wies, want reeds de tweede abt van Aduard zag zich genoodzaakt de kerk door een grooter gebouw te vervangen, en deze bleek onder den derden overste ook al weer veel te klein. Een kwart eeuw na aankomst van de dertien beginners, woonden er ongeveer zestig choormonniken en over de honderd conversen (leeke- broeders). En wat hun leven en werken voor de landsbe- volking beteekende zegt Busken Huet in zijn „Land van Rembrandt", waarin hij haar toestand na de komst der kloosterlingen beschrijft: „Monniken die bouwmeesters, ingenieurs, desnoods ook houthakkers, veldarbeiders, veehou ders en poldergasten waren. Cruce et aratro! Door het kruis en de ploeg." Omstreeks dien tijd wordt dan ook een doch terklooster gestichtSchola Dei bij Aurich in Oost-Friesland en in 1243 volgt Midwolde. De kroniek zegt dat Aduard dan omtrent driehonderd bewoners heeft, honderd choormon niken en tweehonderd leekebroeders. Stellen wij ons voor, hoe die eerste nederzetting tot een machtig gebouwen complex uitgegroeid is, een huizenverzameling noodig voor zooveel onderhoorigen. Jammer genoeg bestaat er geen enkele afbeelding van Aduard in welstand, maar wij be zitten er nog wel een van de Cisterciënscrabdij Maulbronn in Württemberg, gefondeerd in 1146, een der grootste en merkwaardigste monumenten uit de Romaansch- Gothische periode, en wij kunnen gerust, op eenige bijkom stigheden na, hier een goed voorbeeld van Aduard zien. Want de Benedictijner en Cisterciënserabdijen vertoonen nagenoeg een zelfde type, eenige locale aanpassingen uit gezonderd. De bovengenoemde derde kerk van Aduard werd gebouwd volgens het model der kloosterkerk van het Fransche moederhuis Clairvaux! Dat is dus geen Friesche 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 48