den choordienst en het altaar noodig zijn en voor het overige: gebed op de eerste en arbeid op de tweede plaats. Twee bezigheden die elkander afwisselen en aanvullen, bezig heden die zelfs op den duur den vorm van de kloosterstich ting bepalen, want de Cistereiënserabdij bestaat eigenlijk hoofdzakelijk uit kerk en boerderij. Bij de overige kloosters vinden we altijd een boerderij, maar dat is een bijgebouw evenals het gastenhuis en het ziekenkwartier, bij de Cister- ciënserstichting echter is zeker de helft van het terrein door de hoeve met onmisbare schuren, stallen, wagen- hokken, ingenomen. In het eerste klooster van Aduard zullen we zeker een groote Friesche stins moeten zien, een oud-Friesche hoeve met voorraadschuren, veestallen, bergplaatsen voor landbouwwerktuigen enz., met een kerk en een woonhuis. Gebed en arbeid. De kapel en het land. Bovennatuur en natuur. De Cisterciënsers hebben er een schoone harmonie van gemaakt. Een legende welke ook aan de stichting van de Norbertijnenabdij van Berne verbonden is, vertelt, dat op de plek waar Aduard eens verrijzen zou, door sommige lieden in den avondlichten werden waargenomen, geheimzinnig zwevende lampen; een teeken dus, dat deze plaats gezegend en uitverkoren voor de toekomst blijven zou; tevens waren deze mysterieuze ver schijnselen voorteekenen van de toekomstige lichten die daar eens schijnen zouden. Hoe het leven van die kloostermannen is geweest laat de dagorde van CïteaUx, waaraan men zich in Aduard zeker gehouden heeft, in al haar harde onversaagdheid wel zien: Men volgde er voor den Corner, dat is van Paschen tot 14 September het volgende programma: 2 uur in den morgen: Opstaan. Metten en Laudenzang. Tusschentijd (xe be steden aan particulier gebed, lezing, overweging.) 5 uur: Primenzang. Kapittelvergadering. Arbeid. 9 uur: Tusschen tijd. 9.15 uur: Terts, Hoogmis. Tusschentijd. 11 uur 15: Sext. Middagmaal. Dankzegging. Noenrust. 1 uur 30 Noon, Vesperdronk. Arbeid. 5 uur: Vesper. Avondmaal. Tusschentijd. 7 uur: Geestelijke lezing. Completen. 8 uur: 49

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 47