intrad, en reeds drie jaren later door zijn abt belast werd met het stichten van een klooster in de woeste streek Champagne om daar terug te keeren tot de eenvoudige en letterlijke toepassing van Sint Benedictus' Gulden Regel. Een strenger Benedictijnsch leven dus, waarin geen plaats is voor ontspanning, waarin meer en langdurige handarbeid verricht moet worden, langer gebedstijden voorgeschreven zijn en een korter nachtrust bepaald is, een streng hard offerleven tot uitdelging van de groote zondenschuld der roekelooze, lachende wereld. Een halve eeuw nadat Bernardus zijn huis in Frankrijk gegrondvest had, kwamen zijn medebroeders naar het lage land bij de zee om zich in de Friesche gouwen te vestigen. Er zijn auteurs geweest, die geloofden dat de Ordestichter zijn volgelingen zélf naar ons Noorden heeft gezonden, maar de feiten wederspreken hen. Te Rinsumageest leefde in 1165 een rijke weduwe, Clara met name, die Onzer Vrouwe een groot offer wilde brengen. En zij, dochter van een rijke stins in Oostergoo, bouwde op haar eigen erf een huis voor kloosterlingen en liet een blief schrijven aan deu abt van Clairvaux, waarin zij hem om eenige monniken verzocht. Die kwamen en aan hun hoofd werd de vrome Eijso geplaatst Klaarkamp was gesticht. En vanuit dit klooster nu trokken in 1193 dertien broeders naar Aduard om een nieuw huis aldaar te betrekken. Deze nieuwe uitbreiding der orde lag in een welige vruchtbare landstreek, ver verwijderd van steden en dichtbevolkte streken, waar de broeders zich in de stille eenzaamheid op de volmaaktheid konden toe leggen en waar zij tevens de gelegenheid vonden om door veldarbeid in hun onderhoud te kunnen voorzien. Want dit bleef het Oisterciënserideaaleten van den arbeid van eigen handen, een levenswijze zoo natuurlijk als de Schepper Zelf aan Adam geboden had. Dus geen inkomsten van tien den, geen bedieningen, geen prebenden, ook geen school houden en zich met d:epzinnige studiën inlaten, want de Bijbel zegt immers dat in veel geleerdheid, veel droefnis schuilt! Boeken afschrijven, alleen voor zoover die voor 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 46