de vijf vensters in de choornis, dit choor waar men nog duidelijk de plaats van het hoofdaltaar kon waarnemen. De Hervormden zaten er met hun rug naar toe. Voor de liturgisten onder hen wacht hier een taak! Als deze kerk weer gerestaureerd zal zijn en eenmaal in gebruik wordt genomen, dat zij dan beter en in meer overeenstemming met haar oorspronkelijk doel gebezigd worde!: Laat de gemeente zich bij den dienst van het Woord en de Sacramenten naar het Oosten keeren, naar den Zonsopgang, symbool der Verrijzenis! Waarom geen vaste Avondmaaltafel in het choor gezet? Wij denken hier aan de inrichting van de Duinoordkerk te den Haag, naar het voorbeeld der Engelsch presbyteriaansehe kerken. De aesthetische waarde van een kerk als deze, zal er ongetwijfeld aanmerkelijk door verhoogd worden! Vergeten we niet, dat deze gebouwen niet werden opgericht als gehoorzalen maar als tempels waarin de Eeredienst en de bediening van Sacrament en Woord tevens offers van schoonheid mochten zijn! Van de wondere associatie tusschen religie en materieele aesthetica zijn immers deze gebouwen zélf de sterke ge tuigen! Van de gedenkteekenen in de Koorkerk moet nog het vol gende vermeld worden, omdat het ook uit de middeleeuwen stamtde grafzerk waaronder het gebeente van graaf Willem II van Holland rust. Dit is een Gothieke dekzerk die zich onder een nis in den Zuidwand bevindt. Oorspron kelijk werd het lichaam van den graaf in het choor begraven dat geschiedde in 1282, terwijl in 1325 een kapel voor zijn zielerust werd gesticht. In 1546 plaatste heer Floris van Schoonhoven, die toen de abdij bestuurde, boven de groeve een Renaissance graftombe die later verloren ging. Daarna raakte het graf in vergetelheid totdat men het in de negen tiende eeuw weer terugvond. Het stoffelijk overschot werd opgegraven, later weer begraven, toen nog eens verwijderd, totdat het eindelijk in onzen tijd, in 1928, op de huidige plaats, onder het restant der eerste dekzerk, waarop het gesehonden beeld van een ridder in wapenrusting met een 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 43