abdij, bracht de restauratie ook voor dit kloosterpand een weerschijn van oude glorie terug. Waardig en bevallig tegelijk deed zij aan met haar vier kruisgewelven, die op een natuursteenen pijler rustten, haar waardige toegangs poort met haar korfbogen van bergsteen onder de rijke spitsbogen met maaswerk opgeluisterd (een gedeelte hiervan was nog oorspronkelijk) deze kapittelzaal, die dan vroeger iets grooter moet zijn geweest, zij paste zoo volkomen in het breede kader der vermaarde abdije! Sluiten wij dan dit korte overzicht van het Maria en Nicolaas- sticht, dat ééns de kroon van Walcheren uitmaakte, met een blik op de z.g. Koorkerk te werpen. Treedt er binnen. Porta Coeli! Deur des Hemels! Deze lofspraak mocht op de Koorkerk wel toegepast worden. Deze hooge lichte ruimte was geen huis voor menschen, ook geen verzamel plaats met een religieus doel alleen, neen het was hier een voorportaal van een andere wereld, een gewijde stede waar de Godheid de menschheid nader komt. In het bovenvermelde boek bespreekt de Middelburger archivaris de vermoedelijke bouwgeschiedenis van dit Gods huis, welke ook al weer in het schemerduister te loor ging. In ieder geval moet hier volgens zijn zienswijze van een zelfstandige kerkbouw gesproken worden, de Koorkerk is dus niet het choor van de nieuwe kerk, zooals men soms geneigd is te veronderstellen. Maar hoe dit ook zij, een juiste vaststelling blijft, door de spaarzame gegevens en het feit dat van de recente onderzoekingen der fundeeringen nog geen bizonderheden openbaar gemaakt zijn, voorloopig nog niet mogelijk. De Koorkerk vertoonde zich vóór '40 in een gedaante, zooals dat voor een sanctuarium, een heilig dom, waarvoor het choor van een middeleeuwsche kerk toch gold, waaidig, passend en noodzakelijk was. „Een hoog slank Gothisch bouwwerk, waarin de ranke kolonetten in kloeke stuwing oprijzen, om met hun sierlijke bladkapiteelen de ribben der netgewelven te schragen", zou men in een gids voor den bezoeker der abdijgebouwen kunnen schrijven. Hoog, als torens van wit licht, blonken 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 42