abt, prior, sub-prior, secretarius, infirmarius, sacristijn, procantor, bibliotheearius. raadsheeren, doctors, ma gisters. De eenvoud van den eersten opzet was met de machtspositie der abdije geweken. Waar moesten we hem gaan terugvinden? Misschien in het gedeelte dat de gescliied- vorscher ons als bakermat aanwees: het eerste binnen plein met omringende gebouwen? Dat was dan het binnen hofken, begrensd door het alleroudste abbatiaat, de sub priorswoning waarboven men de boekerij thuiswijst, de infirmerie, de kapiltelkamer, een klein gedeelte van de koorkerk en de oude sacristie, gebouwen die in later eeuwen allemaal een andere bestemming kregen, behalve de kerk waarin men, zij het dan ook door een hervormde Eeredienst, den Allerhoogste bleef verheerlijken. De aanblik van dit oudste gedeelte werkte een beetje ontnuchterend, want dat bleek het meest gemoderniseerd te zijn. Uitgezonderd de fiere koorkerk, werden deze gebouwen bij de groote restauratie die in 1885 aanving, zoo goed als geheel opnieuw opgetrokken. Enkele muren mogen dan nog uit vroeger tijd, toen de monniken zelf al gerestaureerd hebben, overgeschoten zijn, m het interieur mocht hier en daar nog een enkel detail uit de vijftiende of zestiende eeuw behouden gevonden worden, men mocht toch gerust van „gebouwen van recenten datum" spreken. De kapittelzaal, het eigenlijke „vereenigingslocaal" der kloostergemeen schap, was in haar oude gedaante hersteld, en haar aanwezig heid duidde dan toch wel zeker aan, dat hier de oorsprong van de 'abdij gezocht moest worden! Deze kapittel kamer, welk een aandacht heeft de middeieeuwsche architect aan haar besteed! Begrijpelijk, naast de kerk bleef zij ook de meest eervolle plaats. Men kwam er bijeen om den klooster regel te lezen (vandaar de naam kapittelzaal) men legde er openbare schuldbelijdenis af, de gewone vergaderingen en raadsverkiezingen werden er gehouden en bij de Bene- diktijnen werd de noviet daar in de orde opgenomen. Eigenlijk heeft men het kapittelhuis altijd als een kleine kerk zonder altaar behandeld. Hier, in dc Middelburger 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 41