we ons tot het oudste gedeeite, tot de eerste twee uitbrei dingen welke in ons verband de meest belangrijke zijn, bepaleh Vanaf den Nederhof was er maar een klein gedeelte van te zien, nl. het oude bisschopshuis, dat in later tijd, toen de abdij door de tnonniken verlaten was, het verblijf der Vlissinger gecommiteerden werd. Het was dan de meest Noordelijke aanbouw van het oudste stuk en men veronder stelt dat dit de oorspronkelijke abtswoning, het abbatiaat is geweest. Een mooi met natuursteen bekleed gebouw dat na den brand van 1492 werd opgetrokken, ter plaatse waar het eerste abtshuis gestaan moet hebben, 't Deed zoo echt kloosterachtig aan met zijn open galerij van Tudor- boogjeS; gesteund döor stevige beeren, die wel even aan een stuk open kruisgang deden denken. Men meent te mogen aannemen, dat het in het begin der zestiende eeuw gezet is onder heer Pieter van de Capelle die de abdij van 1499 tot 1517 bestuurd heeft. Eigenlijk valt dit gedeelte dus buiten de middeleeuwen, die volgens de historische bepalin gen omstreeks 1500 afgesloten werden. Maar de cultuur, de bouwkunst, de beeldende kunst, letterkunde en muziek laten zich nooit in jaartallen vangen, men kan er alleen getijden waarnemen die geheel onafhankelijk van tijds- indeeling de machtige beweging der vrije natuur doen zien. De Gothiek, de eigen bouwstijl der middeleeuwen, hand haafde zich tot diep in de zestiende eeuw. En je keek dan eens onder de galerij van dit abtshuis, die bij de restauratie in haar oorspronkelijken vorm terugge bracht werd, want wat was ook dit gedeelte door onze prak- tisöhe vaderen van de achttiende en negentiende eeuw mismaakt en verknoeid! Nu schraagden de kolommen met hun bladmotieven de sobeie maar zuivere baksteenen gewelven weer, nu kon men die natuursteenen libben hun forsch lijnenspel weer zien spelen. Dit aanzicht deed den kunstminnaar en liefhebber van het oud-Vaderlandsch schoon goed: Zoo was het ééns geweest, zóó moest het nu blijven. En daarboven, die verdieping van drie vertrekken 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 36