Vrouwe werd haar schutspatrones terwijl Sint Nicolaas, de patroon der zeelieden, haar tweede beschermheilige zou worden. Zeker is, dat in 1123 de Reguliere Kanunniken van St Augustinus er woonden en dat deze op gezag van bisschop Godebald van Utrecht het klooster moesten over geven aan de zonen van Norbertus, die dan meteen hun intrede in het tegenwoordige Nederland doen. Zij kwamen uit Antwerpen waar zij de ketterij van Tanchelm hadden bestreden, en bewoonden dus het oudste gedeelte, het eerste klooster, en dit omvat niet de rijzige muren die wij van de Balans konden zien en met recht een uiterst geschikt legendenspeltooneel durfden noemen. Vooreerst dient hier bedacht te worden, dat deze groote uitgestrekte gebouwenverzameling langzaam gegroeid is. Bijna alle kloosters zijn zoo ontstaan, zij ontwikkelden zich uit een eerste meestal bescheiden nederzetting, 'n kerk met woon huis, een kapittelkamer met kloostergang, 'n paar werk- huisjes of dienstgebouwtjes, terwijl een boerderij met schuur en stallen toch ook onontbeerlijk bleek. Voor de gasten moest er een apart verblijf komen, het woonhuis bleek al dra te klein, het erf werd uitgelegd, een poorthuis „getimmerd" zooals de echt middeleeuwsche uitdrukking luidt, en op die wijze groeide een klooster uit tot een eigen dorp, ja zelfs tot een kleine stad. Er zijn in deze Middelburger abdij drie van zulke uitbreidings periodes waar te nemen, drie vergrootingen, die deze kapitale stichting haar aanschijn van vóór '40 gaven. Hier op dit wijde sfeervolle Nederhof stond men op de derde en laatste uitleg. Het is natuurlijk ondoenlijk om in een boekje als dit een volledig overzicht der abdijgebouwen te gevenzij zijn zoo vele in getal en van zulk een uiteenloopenden aard, dat we ons noodzakelijkerwijs tot de voornaamste moeten bepalen, en die kunnen dan nog slechts genoemd worden om op eenige hunner bijzonderheden te wijzen. Houden wij hierbij reke ning dat er thans gedacht wordt aan den toestand der abdij zooals die vóór den fatalen Meidag van '40 bestond! Laten 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 35