gemakzucht. Want dat doet de middeleeuwsche bouworde altijd zoo sterk naar voren tredenDe immer stijgende rust, een zuivere evenwichtigheid die zulke stoere en zekerbe- paalde lijnen wist te trekken. Geen horizontale, geen vlakke aardsche, maar ten hemel klimmende van geesteskracht geladen lijnen, die den tijd achter zich laten en overgaan in het tijdlooze. Zooiets besef je als je voor de kathedraal van Reims staat of voor den Keulschen Dom, maarzooiets voelde je toch ook wel als je dat mooie stille abdijplein opliep. Zeker, iedereen die zoo wat aan kunstgeschiedenis gedaan heeft wist wel, dat ook hier in den loop der eeuwen veel gebroken en dat er door ijverige toegewijde handen ook weer veel hersteld werd, maar daarvoor stond je dan feitelijk op Nederlandschen bodem. Ook deze abdij moest het bittere lot van zoovele middeleeuwsche sehoone steenresten deelen; er werd gebroken, opgeruimd, verbouwd en gebouwd in tijdstijl, om eindelijk in het begin van onze eeuw kundig gerestaureerd te worden. Door de Balanspoort den Nederhof op, dat is van dezen tijd, komende uit de twintigste eeuw een stap terug naar de Middeleeuwen, terug naar den oorsprong van dit klooster, hoewel die niet op dit plein lag en slechts door middel van een betrekkelijk klein gedeelte benaderd kon worden. Maar we stonden dan ook meteen in het verleden. En nu kon men rondom kijken zooveel men wilde, de eigenlijke historie van de Middelburger abdij liet zich niet zoo gemakkelijk vinden. 't Was alsof dit sticht met zijn geschiedenis niet goed voor den dag durfde komen, alsof het een schoon geheim angstvallig bewaren wilde. Oorkonden zijn er maar weinige, een kroniek zooals b.v. die van Egmond bestaat er niet van de roemruchte abdije, bouwheeren en bouwmeesters bleven dus onvermeld. Maar het blijkt wel uit alles, dat men in dien tijd zijn eigen eer niet zocht. Wie werkt voor de eeuwigheid laat zich aan tijdelijke roem niet veel gelegen liggen! Wij moeten ver teruggaan om te vernemen dat deze abdij gesticht is op het einde der elfde of in het begin der twaalfde eeuw. De Lieve 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 34