DE ABDIJ VAN MIDDELBURG Wie vóór Mei 1940, dus vóór dat dé oorlogsstorm over het arme schoone Middelburg raasde, door de Balanspoort het groote binnenplein, het nederhof, van de aloude befaamde abdije betrad, voelde zich eenigermate plechtig gestemd. Als vreemdeling of zomer bezoeker, naderde je gewoonlijk van de markt over de korte Burg deze oude eerbiedwaardi ge bouwwerken. Eerst stond men dus in spralcelooze bewon dering voot het Gothieke festijn dat stadhuis genoemd werd, het vroedschapshuis door een rijk en zelfbewust voorgeslacht opgetrokken, en dan, door een stille smalle straat van droomende gesloten huizen, opende zich ter rechterzijde opeens de Groenmarkt met haar statige kerkgevels, waar de abdijtoren zoo koninklijk forsch bovenuit stuwde. Dan liep je maar verder langs de grijze achtermuren van het eeuwenoude sticht tot aan de Balans, waar je nog wat verder moest drentelen, om, je dan meteen omdraaiend, van deze zijde de abdij eerst ,,van buiten" te bekijken. En dat was een prachtig aanzicht! Een decor voor een middeleeuwsch mysteriespel kon niet beter gekozen worden! Hier kon je een van onze mooiste legenden laten spelen en zij zoU een werkelijk reëel gebeuren zijn geworden! Machtig en hecht stonden de abdijgebouwen daar voor je, sierlijk en luchtig stegen de vijf torentjes, die van hieraf juist te zien Waren, boven de daken uit en de lange Jan, hij, als hoogste wachter, deed het fragiele der bescheiden burgertorentjes nog sterker idtkomen. Volkomen harmonisch sloten ter linkerzijde die fijne geveltjes der aan palende huisjes zich bij dè voorname kloostergroep aan. Waarlijk, het vsas een oogenlUst, dit rijk stuk Zeeland, meer nog, dit éénig stuk Nederland Dan door de Balanspoort het groote plein op. Je Wist en voelde hetdeze poort was een ingang tot het verleden! Hier deed zich een andere wereld open, een wereld beheerscht door een onnavolgbare eeuwigheidsgedachte en volkomen vreemd aan onze hedendaagsche zakelijkheid of vluchtige

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 33