dwarspand afgescheiden. Een aanhangsel dat in liturgisch en practisch opzicht tot niets diende. Nu kunnen we op merken dat men in bepaalde gevallen dit tweede Westelijke dwarspand behield, terwijl het onnutte aanhangchoor, een eigenlijk choor was het niet, (alleen in de architektuur- geschiedenis wordt het zoo genoemd) wegliet en dit tweede dwarspand tot een zeer zwaren aanbouw ging oplossen, een hoog en machtig voorstuk, geflankeerd door torens en dikwijls ook door een toren bekroond. Uitstekende voor beelden van zulke westerblokken bezitten we nog in de Lieve Vrouwekerk en de Sint Servaes van Maastricht en de vroegere abdijkerk van Thorn. Eigenaardig is het, dat de oorspronkelijke toegangen van de narthex verdwenen, zoodat men de kerk niet meer door het westerblok kon betreden. De voorbouw van Kloosterrade, aanpassend bij het gebouw zelf en dus minder kolossaal dan die van bovengenoemde tempels, is tusschen de jaren 11381209 opgetrokken van kolenzandsteen in onregelmatig verband en in later tijden veel gewijzigd. Geprofileerde lijsten welke op een rondfriesboog steunen, teekenen de geledingen af, de muren zijn voorzien van lisenen en boogstellingen krachtig rijst deze middenbouw geflankeerd door lagere neventorens op en wordt bekroond door een klokkentoren uit 1604. Een toren die zich bij den Romaanschen vorm heel goed voegt en die een groote overeenkomst vertoont met de oude spits van den Romaanschen toren der middel- eeuwsche Sint Nicolaaskerk van Amsterdam. Dat is dié welke op de kaart van Cornelis Anthonisz waar te nemen is, vóór Bilhamer zijn Renaissance lantaarn op den ouden onder bouw plaatste. Natuurlijk valt er over Kloosterrade nog veel mede te deelen. Wij zouden de ontwikkeling der latere vormgeving kunnen volgen, waarin b.v. middeleeuwsche resten opge nomen werden, zooals de kruisgang aan de Noordzijde der kerk, met haar fijne gekoppelde zuiltjes, de breede torenaehtige aanbouw aan den Noordkant met zijn barokken hoed, het oude abbatiaat, zou van nabij bekeken kunnen 33

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 31