traveesgewijs beurtelings hoog en laag opgetrokken, zoodat men, voor het exterieur, den indruk krijgt als had de kerk meerdere korte dwarspanden. De lage indeelingen van deze gevarieerde zijschepen zijn samengesteld uit twee met kruis gewelven overkluisde kwadraten, en de hooger opgetrokken traveeën zijn gedekt door dwarse tongewelven die het gewelf van het middenschip schragen. Men krijgt den indruk alsof deze onderverdeelingen aparte ruimten zijn, bijkapellen, zooals we die in de Byzantijnsche kerken zoo dikwijls aantreffen. De opzet van dit aparte werk is toch geen wille keur, en geen toevallige origineele vondst, maar de bouw meester heeft deze hooge en lage gedeelten in zijn zijbeuken gebruikt om het middenschip met een zwaar steenen gewelf te kunnen dekken, en toch voldoende licht in zijn kerk te brengen, het licht dat in de meeste Romaansche kerken maar zoo spaarzaam toegelaten kon worden. Voor het choor in zijn eigenaardige klaverbladvorm, er zijn drie absissen, wordt ons gewezen op de Keulsche bouwwerken zooals de Heilige Apostelen, Sint Maria in het kapitool en Sint Maartende Munsterkerk van Roermond, waar men, met eenige uitbreiding, dit voorbeeld navolgde, terwijl er in Frankrijk soortgelijke typen zijn aan te wijzen. Zeker moeten we in dezen drievorm een symboliek van de heilige Drievuldigheid zoeken. Dit drie-in-een zullen we herhaaldelijk in de kerkelijke bouwkunst zien: triforium, drie ingangspoorten aan het westerblok, driezijdige ehoor- sluiting, enz. Der traditie getrouw, van Oost naar West gaande, rijst daar 'n machtige breede hooge gevel op, waarboven zich de toren verheft, het westerblok. De Romeinsche basiliek bezat een voorplein, een atrium, dat was een door 'n zuilengang omgeven ruimte waar de fonteinen stonden, waarin de geloovigen hun handen konden wasschen alvorens zij de kerk betraden door de narthex, dat is de voorkerk, het voorportaal. In de Romaansche stijl heeft, en dat vooral onder Carolingischen invloed, dit voorportaal zich uit gebreid tot een Westchoor, van het schip door een tweede 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 30