binnendringen in deze mystieke hal, waar het overschot van den stichter rust in een sarcophaag door Cuypers in 1897 ontworpen. Deze bouwmeester en stuwkracht van de neo-Gothiek was het ook die omstreeks dien tijd de crypte en kerk zooveel mogelijk in haar oorspronkelijken toestand terugbracht. Van de schemerachtige doodenhal de trap op naar de kerk. Een driedeelige kruisbasiliek, die om haar eigenaardige genuanceerden vorm een der merkwaardigste van ons land, aan Romaansche bouwwerken zoo arm, genoemd kan wor den. Een Romaansche kerk, zwaar en kort in elkander gedrongen als een burcht. De Romeinsche basilica met haar ranke hooge zuilen is in het Noorden een vesting geworden, een kerkfort dat de eeuwen trotseeren kan. Ja zoo lijkt het en zoo wilde men het in de kunstgeschiedenis zien, maar de ontwikkeling is anders gegaan. Wie in deze kwestie belang stelt, verwijzen wij naar de over deze kerk bestaande literatuur. Bekijk Rolduc goed en ge bemerkt dat de tijd van de Gothiek nog verre ligt, dit is alles nog robust en dicht bij de aarde gehouden. Het houten dak der basiliek is hier door een steenen gewelf vervangen en juist deze origineel gevonden dekking maakt deze oude abdijkerk tot een bizondere in den lande. Om technische termen zooveel mogelijk te vermijden, de gemiddelde belang steller voor de ontwikkeling der schoone kunsten is nog geen leerlingarchitect, kunt ge U de kerk het beste zóp voorstellen: Zij bestaat uit vijf deelen: Crypta, choor, dwarspand, schip met twee zijbeuken en westerblok. Het choor is nieuw en door Cuypers in 1891'93 ter vervanging van het in de zestiende eeuw aangebouwde Gothische, op den klaverbladvorm der crypte gezet. Wij denken wellicht aan de Akensche Dom waar men ook eens 'n Gothiscli ehoor aan de oude Carolingisehe munster toe voegde en aan onze eigen Sint Janskerk van Utrecht. De eigenaardige vormhoedanigheid ligt bij deze abdijkerk in den bouw der zijbeuken. Zij zijn niet zooals bij de overige Romaansche kerken lager dan het schip zelf, maar zij zijn 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 29