werden liun klooster te ontruimen en in 1797 werd het sticht zelfs publiek verkocht. In onze dagen is er het Seminarie van het Bisdom Roermond in gehuisvest, een soort kloosterschool van den nieuwen tijd. En wie onzer weet niet dat de naam van deze inrichting onafscheidelijk verbonden blijft met dat sterke stuk literatuur uit de tachtiger Renaissance „De kleine Republiek" van Lodewijk van Deijssel? Crypte en basiliek. Onder en bovenkerk. De krocht, zooals overal, de bewaarplaats der relieken van den stichter, is een der schoonste uit de Romaansche periode van ons land, ja misschien wel van geheel Europa! De crypten van Sint Pieter in Utrecht, van Sint Lebuïnus in Deventer staan verre bij deze ten achter. Haar grondplan is een klaver- bladvorm, waaraan later in 1138 een rechthoekig gedeelte, een kort schip werd toegevoegd, dat misschien later weer gewijzigd werd, zooals de basementen en laat Romaan sche kelkkapiteelen der prachtige kolommen uitwijzen. Zij zijn zestien in getal en schragen een gekruist halfcirkel vormig tongewelf. Opmerkelijk zijn vooral de kunstig gegroefde schachten! De kapiteelen zijn versierd met zinne beeldig beeldhouwwerk in plant- en diermotieven. Merken we op hoe in de afwerking en opluistering der gewijde architectuur de gansche natuur, al het geschapene moet medewerken om den tempel zoo heerlijk mogelijk te doen zijn. Chateaubriand begaf zich in dichterlijke beeldspraak toen hij het inwendige van een Gothische kathedraal met een machtig woud vergeleek, waarin de pijlers boomstammen, de spitsbooggewelven het loof zijn, de brandglasschittering zonnestralen die in dat woud vallen, en de stem van het orgel die van den wind en het vogelenkoor ismaar in wezen heeft de bouwkunst der middeleeuwen de natuur altijd tot exempel genomen en haar verbonden met de schoonste verbeelding. Vier en twintig pilasters nemen langs den wand de taak der kolommen over. Acht veelvuldig gebeitelde rondboogvensters in de muurlijsten en een middenvenster achter het kleine altaar laten het daglicht 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 28