zolder voor het middenschip gedacht hebben, het ken schetsende basilicadak, maar daar men in deze streken hoe langer hoe meer de steenen dekking ging toepassen, zou den de broeders, die het werk van hun in 1112 ontslapen stichter voltooiden, deze belangrijke wijziging aangebracht hebben. De kloosterkerk van Rolduc was dan verrezen en de Lim- burgsche gouw had een prachtig Romaansch monument verkregen, een bouwwerk dat wij heden ten dage nog be wonderen als een der beste voortbrengselen van den Ro- maanschen bouwtrant in het Luiksch-Keulseh gebied. Dat van veel middeleeuwsche kloosters alleen de kerk be houden bleef, ligt voor de handIn de Noordelijke Neder landen hadden na de Hervorming de kloosters geen bestaans- kans meer, de gebouwen werden er dikwijls voor maatschap pelijke doeleinden gebruikt zooals voor armenhuizen, wees- toevluchtsoorden, of het stadsbestuur vestigde er een of ander magazijn in, soms ook vond men de gebouwen ge schikt genoeg om ze als hotel voor voorname gasten in te richten. Maar de kerk kon men voor den nieuwen eere- dienst meestal wel gebruiken. Tegen den grooten geeste lijken achtergrond, zien wij hier een symbolische strekking het huis der menschen valt ineen, het huis van den Aller hoogste staat onwrikbaar. Ook het voornaamste gedeelte van Ailbertus' stichting, de kerk, centraal punt van eiken kloosterbouw is vrijwel het eenige middeleeuwsche gedeelte dat van Rolduc bleef staan. Van de kloosterpanden bleef zoo goed als niets ge spaard, nieuwe hooge massale meest zeventiende eeuwsche vleugels kwamen er voor in de plaats en sloten bij en om de grijze Romaansclie kerk aan. De middeleeuwsche huizen vielen in puin of moesten plaats maken voor ver blijven die meer geschikt waren „een groot aantal personen op te nemen" zooals de kroniekschrijver het zeker wenschte. Kloosterrade, de voorname abdij van Augustijner choor- heeren werd als zoodanig in 1793 opgeheven, daar de kanun niken door de Fransche revolutionaire legers gedwongen 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 27