aan toe„De kunst van een klooster aan te leggen, dat tot het samenwonen van een groote menigte personen geschikt was, verstonden ze echter niet. Ook nu rog (in 's schrijvers tijd) is dit zelfde klooster den bewoners ongerieflijk en verschilt het van andere kloostergebouwen". Over deze Longobardische stijl liet volgendeHij ontstond in de zesde en zevende eeuw in Italië, gedurende de heer schappij der Gothen en Longobarden, waarin we een ver menging van Oostersehe en Westersche elementen moeten zien: de oud-Romeinsche basiliek met Byzantijnsche toe voegingen en opvattingen. In dien tijd toch werden de kunsten in het AVesten uitgeoefend door meesters uit het Morgenland! En bij het doordringen en verbreiden van den Romaanschen stijl in het Rijn-Maasgebied waarin ook Kloosterrade ligt, vertoonden zich verschillende Oostersehe elementen en ook Longobardische opvattingen. Dat het oude Rolduc geheel in dezen stijl gebouwd zou zijn ge- geweest is o. i. niet aannemelijk. Op 13 December 1108, dat is ook al weer een jaar later, kon die crypte ingewijd worden door Obbertus, de bisschop van Luik, en toegewijd aan de Maagd Maria en den Aartsengel Gabriel. En dan gaat het niet zoo wondersnel meer en lijkt de opgave ons veel aannemelijker. In 1130 is het choor boven de krocht, zooals de echt Nederlandsche naam luidt, klaar, en ook gedekt door een steenen gewelf. Het overige gedeelte der kerk is dan nog maar tot op manshoogte opgetrokken. De diensten werden voorloopig in die crypte gehouden. Langzaam uitbouwende van Oost naar West, bijna overal zien we dezelfde werkwijze, komt het dwarspand in 1138 gereed, in 1143 staan er twee traveeën van het schip met bijbehoo- rende gedeelten der zijbeuken overwelfd, en de heele kerk als driedeelige kruisbasiliek met krocht en Westbouw werd in 1209 door bisschop Philips van Ratzeburg geconsa creerd. De oorspronkelijke plannen van den bouwmeester zouden volgens de kunsthistorici nog eens gewijzigd zijn, zooals aan de zijbeuken valt op te merken. Ailbertus zou een vlakke 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 26