manier van bouwen die zoowel oud als nieuw genoemd kan worden en dus voor een eeuwenoude abdij, die in den nieuwen tijd herrijzen gaat, als uitgezocht moest worden geacht. Het nieuwe Egmond zal een abdij, een klooster worden in de volle beteekenis van het woord, een verblijf voor geestelijke mannen die een tweeledige taak moeten vervullenhet Opus Dei verrichten en zich aan cultureel-soeiale arbeid wijden. De kern wordt gevormd door de groote kloosterkerk welke uit drie deelen zal bestaansanctuarium, choor der monniken en leekenkerk, zooals we dat b.v. vooral bij de groote Engel- sche kathedralen die van origine bijna alle Benedictijner munsters waren, kunnen waarnemen. Dan komt et nog een naxthex of voorkerk, waarin het mausoleum der Graven van Egmond zal prijken. Twee robuste torens zullen deze kerk van buiten een rijzigen, machtigen indruk geven. Aan de Zuid zijde van dezen tempel zouden de voornaamste klooster panden, rond een grooten binnenhof gelegen, hun plaats vindende refter in het Zuiden, de kapittelzaal in het Oosten, de boekerij aan den Westkant. Ten Zuiden van den refter kwam een tweede binnenplaats, waaromheen het abbatiaat met aparte kapel, vergader- en leslokalen met de infirmerie gelegen zouden zijn. Ten Oosten van dit gedeelte zouden om den „keukenhof" magazijnen, keuken, wasscherij en dergelijke onmisbare localiteiten geplaatst worden, ten Noorden van de kerk kwam het gastenkwartier en eindelijk zou ten Oosten het kerkhof aangelegd worden. Naderhand bleek dit plan toch te grootseh van opzet en is het door den architect in een eenvoudiger en aanpassend bij het reeds bestaande gedeelte gewijzigd. Wie de plannen ziet, voornamelijk de projectieteekeningen van het interieur der verschillende gebouwen, begrijpt dat hier gewerkt wordt met ruimte en licht. Geen lage gedrukte vertrekken met kleine vensters, waardoor een spaarzaam daglicht binnenvalt, maar hooge luchtige zalen piet vensters,waardoor het blanke Noorderlicht of aan de Zuidzijde het zonlicht kan binnenglijden Een klooster moet geen schemerachtig somber naargeestig verblijf zijn, waarin 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 21