is dus de beweegreden tot het schrijven van dit boekje verklaard. Wij hebben een keus gemaakt uit het groot aantal godshuizen dat eens op Nederlandschen bodem stond, ten deele nog staat. Voor die kloosters waarvan zelfs het laatste brokje ruïne in een der voorgaande eeuwen verdween, dient de volgende motiveering: Het is goed, wanneer wij ons zoo nu en dan eens zuiver realiseeren wat hier aan oude cultuur goederen verloren ging door „den tand des tijds" en een onverstandig, onbedachtzaam, weinig piëteitvol voorgeslacht, dat in plaats van zijn heem te schutten, de mokerhamer in het wilde weg bleef zwaaien. De herinnering moge ons een krachtige stimulans worden, om datgene wat ons dan nog wèl restte, zoo goed en zoo doelmatig mogelijk te be waren en misschienwat in puin viel weer in een nieuwen vorm te laten herrijzen, zooals b.v. met de aloude Egmonder Abdij gebeuren zal. Noodzakelijk is het, waar de aesthetische beschouwing hoofddoel blijft, een vluchtige blik in de geschiedenis van een bepaald klooster te werpen, omdat de historie onafschei delijk verbonden is met den vorm en haar ontwikkeling. En de gang der geschiedenis is weer onmiddellijk eenzelvig met de bewoners van het sticht. Wij kunnen gerust een prachtige oude gevel van een stads- woonhuis bekijken,zonder ons met de bewoners te bemoeien, indien tenminste geen beroemde persoonlijkheid toevallig in dat huis geboren werd, of er van zeventienhonderdzooveel tot zooveel in gewoond heeft. Maar met een klooster is het anders. Daar drukt het leven, het onder bepaalde op zichten buitengewone leven der bewoners een aparten stempel op het huis en zijn ontstaan en vormgeving door de eeuwen heen. Wie het klooster wil bezichtigen, moet eerst aankloppen, door broeder poortier opengedaan en door den gastenmeester rondgeleid worden,d.w.z. hij komt met het leven der religieusen direct in aanraking. Zonder de oorspronkelijke bewoners vervalt het klooster tot een ruïne of het wordt een museum, waarin men altijd 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 10