„Gerru Camer" (7) Gerfkamer. Gerf komt van gerwen in de bijzondere opvatting van aankleeden. Hier werden de benoodigdheden voor de godsdienstoefeningen, de litur gische gewaden vooral en de voorwerpen, die men niet eiken dag noodig had, bewaard. Hier lag dus de oorspron kelijke sacristij. Op de bovenverdieping van dit bijhuis veronderstellen wij de bibliotheek, ten eerste de kerkbiblio- thoek, d.w.z. de verzameling van liturgische boeken welke man natuurlijk vlak bij de kerk hield en die toch eigenlijk in alle kloosters de kern vormde van de latere uitbreidingen en aanvullingen. Dit stemt dan ook overeen met het be richt dat tijdens den beeldenstorm, terwijl men in de kerk aan 't woeden was, iemand voorstelde om „der Monniken Librairy" te plunderen, waarop Egbert Roe'ofsz. en Pieter Jansz. Kies die zoo druk bezig waren de kerk „van de teyckenen van paepsche supersticy en afgoderye te suyveren" naar de boekerij snelden en de boeken over den klooster muur op een burgerwoningserf aan de Zeedijkzijde wierpen. Gelukkig ontsnapte de kostbare verzameling handschriften die in het z.g. „oude klooster" opgeborgen was, aan hun jammerlijke woede. Verlaten wij het klooster langs het „Kerchof" (26) door den burgwal afgescheiden door een muur, de tuin van den dood, die voor den monnik geen schrikbeeld maar eens een welkome gast moet zijn. Helaas is van dit gansche klooster zelfs geen muurrest over gebleven. In Januari 1588 bepaalde de Calvinistische Vroedschap dat de kloosterkerk afgebroken moest worden. De eerst zoo sterk begeerde kerk was van geen nut meer toen men de hoofdkerken toch in bezit had. Later werden er twee straten door het erf der grauwmonniken aangelegd, de Monnikenstraat en de Bloedstraat, waarachter nog lan gen tijd eenige bijgebouwtjes van het klooster bleven staan, maar Fockens zegt, dat deze resten bij den grooten brand van 17 October 1662 door het vuur verteerd werden. Thans moet men in de ervenindeeling der huizen van genoemde straten en die van den Oudezijds Achterburgwal de grond- 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 102