toren van Zieriksee. De toppen zijn omstreeks 1600 verlaagd. De Nieuwerkerksche toren is met de Haagsche St Jacobstoren de eenige zeszijdige van ons land. De Oosterlandsche van omstreeks 1400 is de eenige op het eiland met een zadeldak. De meeste torens zijn spits en dikwijls heeft men volstaan met dakruitertjes. Die van Serooskerke hangt scheef en die van het verdronken dorp Kou- dekerke vlak in de buurt is van boven plat en heeft vroeger als vuurtoren gediend. De nieuwste is die van Burgh, minder gelukkig herbouwd na den brand van 1924. Een der bekoorlijkste dorpen is Dreischor. Wie de plaats binnenkomt, ziet eerst voor zich een iets verhoogd onbebouwd stuk grond met ko nijnenhokken, waschlijnen e.d. Hier stond eens het kasteel Windenburg, reeds vermeld in 1401, tegen het eind der 15de eeuw eigendom van de roemruchte heeren Adolf en Philips van Kleef, gesloopt in 1837. De slotgracht is kort geleden met vuilnis gedempt. Rechts afslaande dringen we langs een kronkelig straatje als in een doolhof door tot den dichtgesloten ring van huizen, ge schaard om de gebruikelijke trits van cultuur waarden: kerk-school-muziek. Als in de meeste dorpen ligt de kerk op een met gras en boomen begroeid heuveltje, het voormalige kerkhof, dat ook als bleek dienst doet. Er om heen loopt een sloot met vlondertjes voor de zindelijke huisvrou wen. Een hoefstal in de open lucht verhoogt de in timiteit van het plekje. De lage huisjes in den ring 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 98