een eigen karakter. Lintbebouwing komt zelden voor, want de bevolking van het eiland gaat ge stadig achteruit, zoodat er weinig reden is voor uitbreiding. Voor industrie is de streek te afge legen en de landbouw kan dank zij de machines met minder handen toe dan voorheen. Alleen in de duinstreek hebben badgasten en bloembollen wat opleving gebracht, met als gevolg een even karakterlooze bebouwing als overal elders. Voor malige kerkdorpen als Brijdorpe, Duivendijke, Klaaskinderkerke en Nieuwerkerke (alias „het Schutje") zijn afgedaald tot gehuchten zonder be- teekenis en ook Ellemeet, Looperskapelle, Schud- debeurs, Kapelle en Viane zijn hun bedehuizen kwijt geraakt. Schouwen is het land van de ver dronken dorpen en van de afgebroken kerken! Ook is geen enkel klooster overgebleven. Slechts twee kasteelen staan nog overeind: bij Haamstede en bij Renesse. Hieraan is naast het geweld van het water vooral het vuur schuldig. In het bijzon der tijdens het langdurige beleg van Zieriksee door de Spanjaarden (October 1575 tot Juli 1576) zijn bijna alle dorpen verwoest, door vriend of vijand. Waar nog een kerk staat, is deze het middelpunt van een ring huizen, die een soort brink vormen. In den regel is tegen of in de kerk een school ge bouwd en verheft zich in de naaste omgeving de muziektent. De torens vertoonen veel variatie. Die van Ouwerkerk en Nieuwerkerk zijn stoere brok ken uit dezelfde 15de eeuw als de St Lievens- 81 Zieriksee 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 97