plein. Met trots worden U twee luxe-uitgaven van de werken van Jacob Cats getoond met gedreven zilveren sloten. De eene is door den dichter zelf aan zijn geboorteplaats geschonken. In een 17de- eeuwsch kastje worden een aantal Middeleeuw- sche oorkonden opgeborgen. In een afzonderlijke doos liggen de bijbehoorende zegels, die een orde lievende geest van de documenten heeft losge knipt. In het rond staan Queen Anne-stoelen. De meest in het oog loopende wandversiering is een schilderij van een reusachtigen potvisch, die in 1606 is gestrand op de Springerplaat in het Brou- wershavensche Gat. Het is een copie: het origineel is afgestaan aan het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden. Een bord met merken van haringtonnen (1657) is om te smullen voor liefhebbers van volksche teekens. In de burgemeesterskamer aan de achterzijde van het gebouw hangt naast tal van oude stadsgezich ten een 15de-eeuwsch schilderij, dat Christus af beeldt met Maria en Jozef en den schenker. In een zijkamer, die vroeger als gevangenhok diende, wordt een oude pijnbank met nieuwe pooten be waard. Ook liggen daar de „steenen der wet", die ruziezoeksters om den hals gehangen werden. De schouw is laat-Gotisch. Aan den wand het portret van den schelm Johan Cato Kamerling, die de heele upper ten van Brouwershaven bij den neus nam en zelfs een burgemeestersdochter tot zijn wettige echtgenoote wist te maken, maar die voor zijn snoodheid heeft moeten boeten met geeseling, 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 93