de hooge vensters valt, behoudt een onvergetelij- ken indruk. Een heel ander karakter vertoont het raadhuis aan de markt. Het achterste deel, dat breeder is dan het voorste, dateert uit de 16de, misschien zelfs wel uit het laatst van de 15de eeuw, toen Brouwershaven tot stad verheven werd. Waar schijnlijk heeft het schade geleden bij den brand van October 1575, toen 350 huizen verloren gin gen. De mooie Renaissance-voorgevel is althans van 1599, gerestaureerd in 1890—91. Boven een bordes met vier leeuwen, die de wapens van Brou wershaven en van Zeeland omklemmen, zien we den ingang met de spreuk: „Lex reipublicae con- servatio" (de wet is het behoud van het gemeene- best) en daarboven een beeld van vrouwe Justitia. Langs kruisvensters gaan onze blikken omhoog naar den geleden top, die herinneringen wekt aan stadhuis en Noordhavenpoort te Zieriksee en dus wellicht uit de school van Cornelis Bloemaert stamt. De top wordt bekroond door een beeld. De siervazen op de hoeken zijn vernieuwd. De oor spronkelijke zijn overgebracht naar het museum te Middelburg. Op het dak staat een open torentje met een windvaan in den vorm van een schip. De ingang is waardiger dan te Zieriksee. Door een hal met moer- en kinderbalken, zwart op geel be schilderd, en via een zandsteenen poortje bereiken we de secretarie, oudtijds vierschaar. De raadzaal ligt ook hier een verdieping hooger. De kruis vensters geven een mooi uitzicht over het haven- 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 92