den, en die vergunning werd nu geweigerd, omdat er gevaar voor broeiing zou bestaan. De vertoorn de heer De Kater wreekte zich door het pand op zettelijk te verwaarloozen, terwijl hij in een uit voerig opschrift Leviticus 19, vers 15, aanhaalde. En toen in 1875 het genoemde K.B. werd inge trokken, triomfeerde hij op ostentatieve wijze. Deftig in het zwart met hoogen hoed liet hij de eerste zak kolen, met bloemen bekranst, onder mu ziek binnendragen. Het was het hoogtepunt van de kermis. Zeven jaar later kreeg het gebouw zijn huidige gedaante. Aan D 371 merken we een bronzen slotplaat op met den geliefden dolfijn (17de eeuw). Zeer aan trekkelijk is de ingang van D 370 met de fijne rococo-zijlichten. We steken het Kraanplein over (genoemd naar den kraan, die hier vroeger koop mansgoederen loste) en komen in het Havenpark, de in 1891 gedempte voortzetting van de Oude Haven. Een zeer royaal gebouw is hier D 438, thans als zetel van het waterschap de „Kamer 's Lands van Schouwen" geheeten. Het hardstee- nen front verwijst ons weer naar de tweede helft der 18de eeuw, toen de rijke heeren met dit dure materiaal pronkten. Burgemeester J. C. van den Broeck heeft op de gebruikelijke wijze twee hui zen samengetrokken (1760—1763). Van 1910 tot 1937 was er een sigarenfabriek gevestigd, maar nu is het huis in ouden luister hersteld. De gang is geplaveid met doorgesneden marmeren platen, die aldus een symmetrisch ornament vertoonen, 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 85