malin naar Spanje heeft gebracht. In dit huis overnachtte in Juli 1540 keizer Karei V en in 1572 Willem van Oranje en sloeg Mondragon in 1576 zijn hoofdkwartier op. Aansluitend en nog onbedorven stond een woning van het Dordtsche type, gedeeltelijk over het Mosselpoortje heen. Ondanks de pogingen van oudheidvrienden is het niet mogen gelukken dit juweeltje te behouden. Dit geval is aanleiding geworden tot de oprichting van de reeds vermelde vereeniging „Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland", die wil waken voor de historische schoonheid van stad en eiland. Een kolossaal gebouw is ook A 418 op den hoek van de Oude haven Noordzijde (1788) met een deur, die wedijvert met die van A 345. De deuren van Zieriksee zijn een aparte studie waard! De populairste is wel die van Poststraat C 96 met een groote uitgesneden vaas en de dolfijnen, die hier na de meerminnen wel het meest geliefde orna ment vormen. Bij het groote hoekhuis behoort een diepe tuin, die van het Slingerbosch gescheiden wordt door een dikken muur, waarop zich nog niet lang geleden een theekoepeltje bevond. Het hek bij het begin van het Slingerbosch herinnert aan den aanleg van het plantsoen op de stadswallen na 1829, want aanvankelijk bezaten alleen enkele aristocraten een sleutel. Nu is het eenig overge bleven koepeltje te zien aan het Karsteil op een bijzonder schilderachtig punt onder een enormen plataan. Het was eerst hooger met een breed bal kon boven de straat volgens het plan van den ver- 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 83