weinige nieuwe huizen in de rij schijnen achter over te leunen. Dit is echter gezichtsbedrog: zij staan keurig in het lood, maar de oude gevels zijn alle iets voorover „op vlucht" gebouwd. De reden van dit voorover bouwen ligt niet in de doelmatig heid of in de technische volmaking, doch in aesthe- tische richting: de beschouwer krijgt een mooier beeld, als hij het bovenstuk van den gevel niet te zeer in de verkorting ziet. De regentenwoningen hebben met haar rechte door consoles gesteunde gootlijsten, vaak van een jaartal voorzien, een 18de-eeuwsch voorkomen. Zij bewijzen, dat in die veelgesmade eeuw in Zieriksee nog heel wat geld verdiend werd, al was het roemrijkste tijdperk der stadsgeschiedenis allang voorbij. Op enkele willen wij hier in het bijzonder de aandacht vestigen. Daar is dan in de eerste plaats „De witte Swaen" van 1658, gebouwd door een wijnsteker, wiens vrouw in eerste huwelijk met zijn collega Jan Swaen verbonden was geweest, naast het Vrij- poortje. De pilastergevel met een top, die het midden houdt tusschen een trap en een hals en klauwstukken bezit in den vorm van dolfijnen, doet denken aan Philip Vingboons en is door zijn onmiskenbaar Amsterdamsch karakter in Zierik see een vreemde eend in de bijt. Pilasters zijn ver der alleen nog te zien in de Poststraat: C94( 1663) en C 97. Het huis naast „De witte Swaen" vertoont prachtige ankers. Voor A 335 zien we een steenen stoepbank, waarop de eerzame burger na vol brachte dagtaak een gemoedelijke pijp rooken kon. 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 80