verknoeide huis op den hoek van het Vischslop met sporen van bogen en lisenen (D 392) is in derdaad zeer oud 16de eeuw)Die vier verwil derde ankers aan het achterhuis behooren tot de oudste van de stad en dat wil wat zeggen! In het Vischslop een gerestaureerde gevel van 1661 met steenen festoenen en kopjes en daar tegenover een verwaarloosd pakhuis met houten onderpui en halfvergaan beeldhouwwerk. Het was vroeger een smederij. De top is weg. Vlak er bij de rest van een stoepbank. Het Zuidelijk verlengde van het Visch slop is de Nieuwe Boogerdstraat, die naar de Nieu we haven leidt. In het bijzonder wordt het oog ge trokken door vier trapgevels naast elkaar in een flauwe bocht van de straat en van iets voornamer allure dan de tot nu toe bezichtigde. Welk een ga ve om met eenvoudige middelen: een driehoekig of een gebogen frontonnetje, een ontlastingsboog of een randje van anderen steen eentonigheid te vermijden! Voorbij een rijk besneden deur en bo venlicht in den stijl van Lodewijk XIV (D 213) komen we op de „kaai", waar we liever kijken naar de visschersbooten en naar de Schelde in de verte, want architectonisch is hier niet zoo veel te beleven. Des te meer in de armoedige stegen, die van den dijk naar beneden kronkelen. Vooral de Venkelstraat bezit nog verscheidene 17de-eeuw- sche huisjes met simpele metselversiering (een met rosetten van gehouwen steen) en een 18de- eeuwsch brandpoortje. Zoo bereiken we wederom de St Domusstraat, werpen een blik op de hier- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 74