Door de Bagijnestraat, die ook weer oude herinne ringen opwekt (Bagijnhof en Bagijnepoort zijn echter spoorloos verdwenen), komen we op de Fonteine, zoo geheeten naar den voormaligen 16 meter diepen welput ter plaatse van de huidige pomp. Van den bodem van dezen put zijn in 1876 een paar vrijwel gave kruiken opgehaald (nu in het museum), die 5 eeuwen geleden aan de han den van waterhaalsters ontglipten. Van hier tot de St Jansstraat hebben wij een buitengewoon schil derachtig gevelrijtje gekend, dat nu nagenoeg ge heel vervangen is door nieuwe huisjes. De Lange St Jansstraat ligt op terreinen van het vroegere groote Predikheerenklooster, dat eerst de Tempe liers en daarna de St Jansridders geherbergd had. In de Korte St Jansstraat halen we ons hait op aan een serie van zeven oude gevels naast el kaar. Iets verder eentje van het Dordtsche type met een kruisvenster. De moeite waard zijn ook een paar eeuwenoude winkelinterieurs: links een apotheek met een prachtigen zwaren vijzel en an der koper- en aardewerk, rechts de Rookende Moor met porseleinen vazen, vaatjes snuif, Goud- sche pijpen en vele blinkende koperen schalen. Na dit zijsprongetje zetten we onze wandeling voort door de St Domusstraat, die vooral aan den Zuidkant tegenover het tuinpoortje met het ver weerde engelskopje (midden 17de eeuw) in speel- sche afwisseling heele reeksen woningen bezit in de sfeer van Handjeplak. De trappen zijn hier en daar met enkele steentjes smaakvol opgevuld. Dat 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 73