lang wachten, want ze verdwijnen als sneeuw voor de zon. Kende M. C. Mulock Houwer er in 1908 nog een 150, thans tel ik er niet meer dan 110. U moet maar niet rondwandelen met de „Voor- loopige lijst" van Zeeland (1922) in de hand, want U zoudt vaak vergeefs speuren naar daarin beschreven merkwaardigheden en U stooten aan gebroken kappen en mislukte nabootsingen. Van de gevels, vermeld in de stedelijke monumenten lijst van 1926 bleek in 1942 al een kwart verdwe nen te zijn Het is nu eenmaal zoo: de huisjes worden oud en bouwvallig en ook met de beste bedoelingen kan het gemeentebestuur van een kwijnend stadje niet veel ingrijpen. Er is reeds veel ten koste gelegd aan de belangrijker monu menten. Wie alles zou willen behouden, zou over tonnen gouds moeten beschikken. En we willen van Zieriksee toch geen openluchtmuseum maken met kunstmatig in stand gehouden oudheden, waaruit alle leven geweken is? En toch zou het jammer zijn, als de afbraak in hetzelfde tempo door bleef gaan. Niet dat er veel buitengewone prestaties van groote kunstenaars zijn. Maar wel is er veel intieme schoonheid van degelijke am bachtskunst, meesterlijk aangepast aan de situatie. Met eenvoudige middelen: een uitgemetseld top- pilastertje of makelaar, een tandlijstje, een zand- steenen waterlijstje, afwisseling van roode en gele baksteen, gemetselde figuren in den vorm van een ruit, een roset of een hart, elegante ankers, zijn de huizen smaakvol versierd. Al deze schijnbare 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 68