geheven, toen in de tweede helft der 15de eeuw deze hooge steenen gevel in Gotischen stijl ver rees. De benedenverdieping is met bergsteen be kleed. In den boog boven het middenvenster ont waren wij beeldhouwwerk en als we weten, dat dit huis eertijds „Den Haene" heette, kunnen we ons verbeelden twee hanen te herkennen. De bovenste verdieping, die eindigt in een trap, is van grooten rooden baksteen. Het teruggemetselde gevelveld heeft den vorm van een klaverblad en is, naar Vermeulen opmerkt, klaarblijkelijk ontleend aan de houten gevels, die toentertijd gangbaar waren. De algemeene indruk is meer Zuid- dan Noord- nederlandsch. Restauratie is dringend noodig. Ge lukkig is er veel kans, dat de pogingen daartoe zullen slagen. De kelder bevat honderden ge kleurde tegeltjes. Voor liefhebbers van tegel tjes is in Zieriksee nog wel meer te genieten, al zijn ze bij duizenden uitgebroken en in den handel gebracht. In het Korte Groendal D 448 b.v. zijn de keukenwanden er geheel mee bedekt en be vinden zich langs de spiltrap fraaie Moorsche te gels. Ook eenige perceelen in de Verrenieuwstraat bezitten tegelwanden. Een groote verzameling is in het bezit van den heer A. Fondse (Dam B 89) Uit dezelfde eeuw dateert de steenen wenteltrap in het huis Appelmarkt D 366 met beeldhouwwerk aan de kruisgewelven (kopjes met baretten e.d., alles natuurlijk zwaar gewit, maar juist door die beschuttende laag gespaard voor ondergang). Het is een deel van een traptoren, zooals er nog enkele 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 66