bool. Het orgel is een geschenk van den schatrij ken kruidenier Gerrit Holman, naar het heet uit de winst op een scheepslading thee. De Katholieke Willebrorduskerk aan de Hooge Molenstraat is in 1768 gebouwd en in 1937 inwendig gemoderniseerd. Zij bezit een fraai perenhouten Christusbeeld, een zilveren monstrans en eenige verguld zilveren kelken uit de 17de eeuw. In de pastorie hangen schilderijen uit denzelfden tijd. Tevergeefs echter zouden wij zoeken naar het groote drieluik, voorstellende het Laatste Oordeel, dat Jacob van Laethem omstreeks 1498 vervaardigde in opdracht van Philips den Schoone en diens gemalin Johanna van Aragon, beiden afgebeeld op de zijluiken. Het schilderij heeft de St Lieven versierd tot aan den overgang naar de Hervorming in 1572. Het is toen in vei ligheid gebracht op het stadhuis en opgehangen boven de schouw van de raadzaal. De rococo-ver- bouwing van 1775 verdreef het vandaar naar de modellenkamer. Toen Lodewijk Napoleon in 1809 de stad bezocht, is het weer Voor den dag gehaald en ter opluistering van een kerkdienst geleend of geschonken aan de R.K. gemeente, die het op haar beurt omstreeks 1860 voor enkele honderden gul dens verkocht om de gasverlichting in de kerk te bekostigen. Kunsthandelaars probeerden de han delswaarde te vergrooten door op het middenpa neel de handteekening van Albrecht Dürer na te bootsen en dit te scheiden van de zijstukken. Na veel omzwervingen zijn de onderdeden thans weer 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 62