uit het midden der 17de eeuw. Het eikenhout is van de verflaag ontdaan, waaronder men ook hier het houtsnijwerk heeft willen verbergen. Het orgel is nieuw. De kerk bezit zilveren Avondmaalsbe kers en kannen uit de 17de en 18de eeuw, deels afkomstig uit de Sl Lieven (vrijwel het eenige, dat gered kon worden). Bij de groote verbouwing van 1651 is de toehoordersruimte uitgebreid met een groote galerij boven de reeds vermelde Beurs. De beide open klokketorentjes, het eene gedekt door een koepeltje, het andere door een spits, doen het in, hun eenvoud weer bijzonder goed. De bezichtiging waard is ook de Luthersche kerk in den Wevershoek, van verre kenbaar door de beide houten zwanen op de dakvorsten. Op deze plaats had Adolf van Kleef, heer van Ravestein, in de 15de eeuw een geweldig heeren huis laten zetten, omgeven door een wijden hof. Na den dood van zijn zoon, den beroemden veld heer Philips van Kleef, is het huis door de stad aangekocht en ingericht voor oude mannen en vrouwen van het St Pieters- of Visschersgilde, terwijl een deel later ter beschikking werd gesteld voor de kleine Schotsche gemeente en na het uit sterven daarvan in 1713 voor de Lutheranen. In 1755 is het kleine kerkje vergroot tot den tegen- woordigen omvang. Van buiten is het niet belang rijk, maar het interieur heeft sfeer. Vooral het fraaie orgel boven den kansel trekt de aandacht door de houten beelden op den top en den zwaan, waarin het beneden eindigt, een Luthersch sym- 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 61