ting van ons wisselvallig klimaat, soms somber dreigend, dan weer gloeiend in sprookjesachtige tinten, en altijd hoog verheven boven de nederige bouwsels aan zijn voet. Van het Zuiden gezien lijkt het bijna slank en over de hoeken is het een en al massiviteit. Er bestaat verwantschap met den St Romboutstoren in Mechelen en met den 123 meter hoogen Onze Lieve Vrouwetoren in Antwerpen, het meesterwerk van Rombout Keldermans. De toren was bedoeld als een overweldigende in gang tot de kerk, zooals dat in Frankrijk zoo vaak voorkomt.. Aan de Oostzijde is goed te zien, hoe beide gebouwen aan elkaar bevestigd moesten worden. De St Lievenskerk was na den brand van 1466 uitgebreid tot de grootste kerk van Zeeland en een der grootste van het heele land. Bij een lengte van 102 meter bedroeg de oppervlakte 41 are (tegen de St Bavo te Haarlem 41,6 en de St Jan in Den Bosch 48 are). Het was een drie- beukige kruiskerk met een enorm koor, alles om geven door een krans van 27 kapellen. Reeds in 1378 was zij verheven tot kapittelkerk (vandaar de benaming „monster"kerk en -toren). In 1832 lieten loodgieters een open vuurpot in de goot staan en daar een felle wind opstak, vatte het dak vlam en brandde het gebouw geheel uit. Ofschoon herstel wel mogelijk was geweest, heeft men de voorkeur gegeven aan een kleiner bedehuis. Met groote moeite zijn de hechte muren en fundamen ten verwijderd en in de zeeweringen verwerkt. Grafsteenen en monumenten (de kerk telde niet 49 Zieriksee 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 59