gers. Intusschen is omvangrijk herstel alweer drin gend noodig geworden, ook van het restauratie werk van een halve eeuw geleden! De toren is opgetrokken in grooten rooden bak steen, bekleed met Belgischen zandsteen. Op el- ken hoek verheffen zich geweldige dubbele steun- beeren. Aan den Westkant bevindt zich een grootsch portaal met twee ingangen onder een hoogen spitsboog, die nog de ijzeren haken bevat, waaraan beelden moesten worden bevestigd als bij de Fransche kathedralen. In de hoeken van de bee- ren zitten leege consoles. Of er ooit beelden heb ben gestaan, is zeer twijfelachtig. De middelste van de kloek omhoog rijzende steunbeeren aan de Noord- en Zuidzijde bevatten wenteltrappen. Bo ven de ingangsdeur van de Zuidelijke trap staat te lezen: „Dese torre is a° 1454 gefondert". Wie den moed heeft 278 treden te klimmen, kan genieten van een prachtig vergezicht over de steile roode daken en de groene velden tot over de wijde Schel de. Van binnen is de toren hol, ofschoon er sporen zijn, dat men de ruimte heeft willen overwelven. Dat de fundamenten bijzonder sterk zijn, is ten overvloede gebleken bij een onderzoek, of het bouwwerk productief gemaakt kon worden als watertoren. De speelsche Gotische versiering is nergens op dringerig. Als geheel maakt de toren een vrij so- beren en daardoor des te treffender indruk. Van welken kant ook gezien, steeds boeit het stoere ge vaarte onder de honderd maal wisselende belich- 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 54